Herkim Şirketler Grubu, ana firması olan Herkim Kimya ile birlikte 1975 yılında, Türkiye'de deri sektörünün modernizasyon döneminde İstanbul-Kazlıçeşme'deki ünlü deri sanayi bölgesinde kurulmuştur. Herkim Kimya; Türk Henkel, Camsar ve BASF TÜRK’ün Türkiye’deki ilk ve tek distribütörü olarak faaliyetine başlamıştır.  Kuruluşundan bu yana, kendisine uzmanlık alanı olarak seçtiği, deri kimyasallarının tüm ürün gruplarını, müşterilerine teknik servisi ile beraber sunmaktadır.

Herkim Kimya, yıllar içinde, hizmet kalitesi, piyasadaki güvenilirliği, tecrübesi ve Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinde açtığı 12 satış noktası sayesinde verdiği hızlı lojistik hizmetiyle, deri sektöründe kimyasal ticareti yapan şirketler arasında lider konumuna gelmiştir.

Herkim Şirketler Grubu, kendini geliştirerek, 1995 yıllında dış ticaret firması olan Mepan Dış Ticaret firmasını kurmuş ve 1997 yılında üretim firması olan Farben Kimya’yı faaliyete geçirmiştir.

Farben ve Mepan'la birlikte, grup deri sektörünün dışına çıkarak; inşaat, matbaa, polimer, tekstil ve yapı sektörlerine, gerek hammadde tedarikçisi gerek üretici kimliğiyle hizmet vermeye başlamıştır.

Herkim Şirketler Grubu, üretim ayağı olan Farben’le birlikte ihracata başlamış olup, halen başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere toplam 10 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

Herkim Şirketler GrubuFarben ile birlikte üretimini Türkiye dışında, Ukrayna ve Rusya’da da gerçekleştirmektedir.